Plugins - Akismet - en to da_DK translation catalogue (146 entries)

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
da_DK: %1$s ændrede kommentarens status til %2$s.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
da_DK[0]: %d kommentar kunne ikke kontrolleres.
da_DK[1]: %d kommentarer kunne ikke kontrolleres.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
da_DK[0]: %d kommentar flyttet til Spam.
da_DK[1]: %d kommentarer flyttet til Spam.

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
da_DK[0]: %s kommentar blev markeret som spam.
da_DK[1]: %s kommentarer blev markeret som spam.

en: %s false positive | %s false positives
da_DK[0]: %s falsk positiv.
da_DK[1]: %s falske positiver.

en: %s missed spam | %s missed spam
da_DK[0]: %s uset spam.
da_DK[1]: %s uset spam.

en: %s reported this comment as not spam.
da_DK: %s rapporterede denne kommentar som ikke spam.

en: %s reported this comment as spam.
da_DK: %s rapporterede denne kommentar som spam.

en: (opens in a new tab)
da_DK: (åbner i en ny fane)

en: (undo)
da_DK: (fortryd)

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
da_DK[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentar.
da_DK[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentarer.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
da_DK[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.
da_DK[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
da_DK: <a href="%s">Akismet</a> forhindrer spam i at komme på din blog.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da_DK[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da_DK[1]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blokeret af <strong>Akismet</strong>

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: API key must be set to fetch stats.
da_DK: API-nøglen skal indstilles for at kunne hente statistik.

en: Account
da_DK: Konto

en: Accuracy
da_DK: Nøjagtighed

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Akismet %1$s requires WordPress %2$s or higher.
da_DK: Akismet %s kræver WordPress %s eller højere.

en: Akismet Anti-spam strictness
da_DK: Akismet anti-spam strenghed

en: Akismet Configuration
da_DK: Akismet-indstillinger

en: Akismet Setup
da_DK: Akismet indstillinger

en: Akismet Stats
da_DK: Akismet-statistik

en: Akismet Support
da_DK: Akismet support

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
da_DK: Akismet fangede denne kommentar som spam ved et automatisk ekstra tjek.

en: Akismet caught this comment as spam.
da_DK: Akismet fangede denne kommentar som spam.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
da_DK[0]: Akismet tjekkede %s kommentar.
da_DK[1]: Akismet tjekkede %s kommentarer.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
da_DK: Ved et automatisk ekstra tjek af denne kommentar, blev den godkendt af Akismet.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
da_DK: Akismet stødte på et problem med en tidligere SSL-forespørgsel og har deaktiveret det midlertidigt. Det vil begynde at bruge SSL-forespørgsler igen om kort tid.

en: Akismet error code: %s
da_DK: Akismet Fejlkode: %s

en: Akismet has detected a problem.
da_DK: Akismet har fundet et problem.

en: Akismet privacy notice
da_DK: Akismet privatlivsbesked

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
da_DK: Akismet tjekkede denne kommentar igen, og markerede den som spam.

en: All systems functional.
da_DK: Alle systemer er funktionelle.

en: All time
da_DK: Alle tiders

en: Always put spam in the Spam folder for review.
da_DK: Læg alt spam i Spam-mappen til senere gennemgang.

en: Awaiting spam check
da_DK: Afventer spamkontrol

en: Cancelled
da_DK: Annulleret

en: Change
da_DK: Ændre

en: Cheatin&#8217; uh?
da_DK: Snyder du?

en: Check for Spam
da_DK: Tjek for spam

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
da_DK: Vælg enten at fjerne det værste spam automatisk, eller at lægge al spam i spam-mappen.

en: Cleaning up spam takes time.
da_DK: At rense for spam tager tid.

en: Cleared by Akismet
da_DK: Godkendt af Akismet

en: Click the Use this Key button.
da_DK: Klik på Brug denne nøgle knappen.

en: Comment #%d could not be checked.
da_DK: Kommentar #%d kunne ikke kontrolleres.

en: Comment #%d is not spam.
da_DK: Kommentar #%d er ikke spam.

en: Comment #%d is spam.
da_DK: Kommentar #%d er spam.

en: Comment History
da_DK: Kommentarhistorik

en: Comment discarded.
da_DK: Kommentar kasseret.

en: Comment not found.
da_DK: Kommentar ikke fundet

en: Comment status was changed to %s
da_DK: Kommentarstatus blev ændret til %s

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Connect with Jetpack
da_DK: Forbind med Jetpack

en: Contact Akismet support
da_DK: Kontakt Akismet support

en: Copy and paste the API key into the text field.
da_DK: Kopier og indsæt API-nøglen i tekstfeltet.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
da_DK: I øjeblikket ikke muligt at hente statistik. Prøv venligst igen.

en: Detailed stats
da_DK: Detaljeret statistik

en: Disabled.
da_DK: Deaktiveret.

en: Disconnect this account
da_DK: Afbryd denne konto

en: Display a privacy notice under your comment forms.
da_DK: Vis en privatlivsbesked under dine kommentar formularer.

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
da_DK: Vis antallet af spamkommentarer Akismet har fanget

en: Do not display privacy notice.
da_DK: Vi ikke privatlivsbesked.

en: Enabled.
da_DK: Aktiveret.

en: Enter an API Key
da_DK: Indtast en API-nøgle

en: Enter your API key
da_DK: Indtast din API-nøgle

en: Enter/remove an API key.
da_DK: Indtast/fjern en API-nøgle.

en: Failed to connect to Akismet.
da_DK: Forbindelse til Akismet fejlede.

en: Flagged as spam by %s
da_DK: Markeret som spam af %s

en: Flagged as spam by Akismet
da_DK: Markeret som spam af Akismet

en: For more information:
da_DK: For mere information:

en: For more information: %s
da_DK: For flere informationer: %s

en: History
da_DK: Historie

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
da_DK: Hvis sandt, vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentar-skribent på siden med listen over kommentarer.

en: If you already have an API key
da_DK: Du har allerede en API-nøgle

en: Manually enter an API key
da_DK: Indtast en API-nøgle manuelt

en: Missing
da_DK: Mangler

en: Network functions are disabled.
da_DK: Netværksfunktioner er deaktiverede.

en: New to Akismet
da_DK: Første gang med Akismet?

en: Next billing date
da_DK: Næste regningsdato

en: No comments were caught as spam.
da_DK: Ingen kommentarer blev markeret som spam.

en: No subscription found
da_DK: Intet abonnement fundet

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
da_DK: Ingen grund til bekymringer. Kontakt os og vi vil hjælpe dig med at udrede problemerne.

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
da_DK: På denne side kan du konfigurere Akismet-pluginet.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
da_DK: På denne side kan du se statistik for det spam, der er filtreret på dit websted.

en: Overview
da_DK: Overblik

en: Past six months
da_DK: Sidste seks måneder

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
da_DK: Du skal venligst <a href="%1$s">opgradere WordPress</a> til den nuværende version, eller <a href="%2$s">nedgradere til version 2.4 af Akismet pluginet</a>.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
da_DK: Se venligst i din <a href="%s">Akismet-konfiguration</a> og kontakt din webudbyder, hvis problemet fortsætter.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
da_DK: Kontakt venligst <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
da_DK: Besøg venligst <a href="%s" target="_blank">din konto hos Akismet</a> for at genaktivere dit abonnement.

en: Privacy
da_DK: Privatliv

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
da_DK[0]: Behandlet %d kommentar.
da_DK[1]: Behandlet %d kommentarer.

en: Re-adding...
da_DK: Tilføjer igen

en: Remove this URL
da_DK: Fjern denne URL

en: Removing...
da_DK: Fjerner...

en: SSL status
da_DK: SSL-status

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Set up your Akismet account
da_DK: Indstil din Akismet konto

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
da_DK: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter på siden med kommentarlisten.

en: Show the number of approved comments beside each comment author.
da_DK: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
da_DK: Opret en konto på %s for at få en API-nøgle.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
da_DK: Fjern diskret den værste og mest påtrængende spam, så jeg aldrig får den at se.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
da_DK: Nogle kommentarer er ikke blevet kontrolleret for spam af Akismet. De er midlertidigt blevet tilbageholdt til moderation og vil automatisk blive kontrolleret igen senere.

en: Spam Blocked
da_DK: Spam blokeret

en: Spam blocked | Spam blocked
da_DK[0]: Spam blokeret

en: Statistics
da_DK: Statistikker

en: Stats response could not be decoded.
da_DK: Statistikkens respons kunne ikke afkodes.

en: Strictness
da_DK: Strenghed

en: Subscription Type
da_DK: Abonnementstype

en: Suspended
da_DK: Suspenderet

en: Temporarily disabled.
da_DK: Midlertidigt deaktiveret.

en: The API key you entered could not be verified.
da_DK: Den indtastede API-nøgle kunne ikke godkendes.

en: The Akismet subscription plan
da_DK: Akismet abonnementet

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
da_DK: Forbindelsen til akismet.com kan ikke oprettes. Se venligst <a href="%s" target="_blank">vores guide om firewalls</a> og kontrollér din serverkonfiguration.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
da_DK: Din n&#248;gle er ugyldig. Dobbelttjek den.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
da_DK: Abonnementstatus - aktivt, opsagt eller sat i bero

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
da_DK: Tidsperioden for at hente statistik. Valgmuligheder: 60 dage, 6 måneder, alt

en: The value provided is not a valid and registered API key.
da_DK: Den indtastede værdi er ikke en gyldig og registreret API nøgle.

en: There is a problem with your API key.
da_DK: Der er et problem med din API-nøgle.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
da_DK[0]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.
da_DK[1]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
da_DK: Der er intet i din <a href='%s'>spam-kø</a> i øjeblikket.

en: This comment was reported as not spam.
da_DK: Denne kommentar er blevet rapporteret som ikke spam.

en: This comment was reported as spam.
da_DK: Denne kommentar er blevet rapporteret som spam.

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed.</a>
da_DK: Dette site anvender Akismet til at reducere spam. <a href="%s" target="_blank">Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet</a>.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
da_DK: Dette websteds API-nøgle er indbygget og kan ikke ændres via API'en.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
da_DK: Dette websteds API-nøgle er indbygget og kan ikke slettes.

en: Title:
da_DK: Titel:

en: URL removed
da_DK: URL fjernet

en: Un-spammed by %s
da_DK: Markeret som ikke-spam af %s

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Upgrade to %s
da_DK: Opgrader til %s

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
da_DK: Brug din Jetpack forbindelse til at aktivere Akismet.

en: View comment history
da_DK: Se kommentarhistorie

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet Anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
da_DK: Vi indsamler informationer om besøgende som kommenterer på websteder der bruger vores Akismet anti-spam service. Informationen som vi indsamler afhænger af hvordan brugeren sætter Akismet op på webstedet, men typisk inkluderer det kommentatorens IP adresse, bruger agent, henviser, og websteds URL (sammen med anden information direkte tilføjet af kommentatoren, så som dennes navn, brugernavn, email adresse og selve kommentaren).

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
da_DK: Vil du <a href="%s">kontrollere ventende kommentarer</a>?

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
da_DK: Du kan hjælpe os med at bekæmpe spam og opgradere din konto <a href="%s" target="_blank">at betale et beløb</a>.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
da_DK: Du skal indtaste en API-nøgle for at aktivere Akismet-tjenesten på dit websted.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
da_DK: Din webserver kan ikke foretage SSL-forespørgsler; kontakt din webudbyder og bed dem om at tilføje understøttelse for SSL-forespørgsler.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
da_DK: Din firewall blokerer måske Akismet. Kontakt venligst din udbyder og henvis dem til <a href="%s" target="_blank">vores vejledning om firewalls</a>.

en: Your subscription for %s is cancelled.
da_DK: Dit abonnement for %s er annulleret

en: Your subscription for %s is suspended.
da_DK: Dit abonnement for %s er sat i bero.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
da_DK: Din webudbyder eller server-administrator har deaktiveret PHPʼs <code>gethostbynamel</code>-funktioner.  <strong>Akismet fungerer ikke ordentligt, før dette er rettet.</strong>  Kontakt venligst din webudbyder eller firewall-administrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismetʼs systemkrav</a>.
