Themes - Twenty Twenty-Three - en to da_DK translation catalogue (59 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
da_DK: Twenty Twenty-Three er designet til at drage fordel af de nye designværktøjer introduceret i WordPress 6.1. Med en ren, tom skabelonbase som udgangspunkt inkluderer dette standardtema ti forskellige stilvariationer skabt af medlemmer af WordPress-fællesskabet. Uanset om du vil bygge en kompleks eller utrolig enkel hjemmeside, kan du gøre det hurtigt og intuitivt gennem de medfølgende stilarter eller selv dykke ned i skabelse og fuld tilpasning.

[ctx: Template part name]
en: Footer
da_DK: Sidefod

[ctx: Template part name]
en: Header
da_DK: Sidehoved

[ctx: Color name]
en: Tertiary
da_DK: Tertiær

[ctx: Color name]
en: Secondary
da_DK: Sekundær

[ctx: Color name]
en: Primary
da_DK: Primær

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Search
da_DK: Søg

[ctx: label]
en: Search
da_DK: Søg

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
da_DK: Opfordring til handling

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
da_DK: Kom i kontakt

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
da_DK: Standard sidefod

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
da_DK: Skjult 404

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
da_DK: Denne side findes ikke.

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
da_DK: Søg...

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
da_DK: Skjulte kommentarer

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
da_DK: Kommentarer

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
da_DK: Skjult indhold uden resultater

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
da_DK: Indlæg meta

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
da_DK: Udgivet

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
da_DK: i

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
da_DK: af

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
da_DK: Sekundær til base

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
da_DK: Base til sekundær til base

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
da_DK: Tertiær til primær

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
da_DK: Primær til tertiær

[ctx: Color name]
en: Contrast
da_DK: Kontrast

[ctx: Style variation name]
en: Block out
da_DK: Bloker ud

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
da_DK: Standard filtrering

[ctx: Style variation name]
en: Canary
da_DK: Kanariegul

[ctx: Style variation name]
en: Electric
da_DK: Elektrisk

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
da_DK: Druer

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
da_DK: Morgenfrue

[ctx: Font size name]
en: Tiny
da_DK: Meget Lille

[ctx: Font size name]
en: Huge
da_DK: Kæmpe

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
da_DK: Gigantisk

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
da_DK: Pilgrimsfærd

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
da_DK: Primær til sekundær

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
da_DK: Sekundær til primær

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
da_DK: Tertiær til sekundær

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
da_DK: Base til primær

[ctx: Gradient name]
en: Dots
da_DK: Prikker

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
da_DK: Kaste

[ctx: Font size name]
en: small
da_DK: lille

[ctx: Font size name]
en: Large
da_DK: Stor

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
da_DK: Ekstra stor

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
da_DK: 2X stor

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
da_DK: Sorbet

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
da_DK: Primær til sekundær til tertiær

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
da_DK: Primær til sekundær til tertiær fastsat

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
da_DK: Tertiær til sekundær til primær fastsat

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
da_DK: Hviske

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
da_DK: Blog (Alternativ)

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
da_DK: Indlæg meta

[ctx: Custom template name]
en: Blank
da_DK: Tom

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
da_DK: Har du nogen boganbefalinger?

[ctx: Font family name]
en: System Font
da_DK: System skrifttype

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Beklager, men din søgning gav ingen resultater. Prøv igen med nogle andre søgeord.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
da_DK: af WordPress-holdet
